Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Pedpraktika_2010_metod.doc
Скачиваний:
3
Добавлен:
14.08.2019
Размер:
901.12 Кб
Скачать
  1. Загальні висновки і рекомендації про взаємодію вчителя і учнів

  1. Результати засвоєння знань: рівень засвоєння, перспективне і оперативне їх значення.

  2. Результати засвоєння засобів, прийомів розумової діяльності.

  3. Характеристика відношення учнів до предмету

  4. Аналіз відношень між учнями, між учнями і вчителем.

  5. Загальна оцінка розвиваючого та виховного ефекту уроку.

  1. Пропозиції щодо удосконалення уроку

  1. Пропозиції щодо покращення керівництва учбовою діяльністю учнів.

  2. Пропозиції по формуванню позитивного емоційного відношення учнів до навчання.

  3. Пропозиції по удосконаленню виконання вчителем системи професійно значимих функцій.

Додаток 4

Методичні рекомендації до складання та приблизна схема плану-конспекту уроку (з математики чи фізики)

Зміст та порядок підготовки конспекту

Рекомендації до написання

Клас, дата проведення, номер уроку

Тема уроку

Формулюється за програмою (календарним планом)

Мета уроку

– це результат, який має бути досягнутий у сумісній діяльності вчителя та учнів;

розрізняють дидактичну (навчальну), виховну та розвиваючу

Тип уроку

Формулюється в залежності від дидактичних задач (дивись таблицю 1)

Обладнання уроку

Вказуються прилади, таблиці, наочні посібники, ТЗН, дидактичні матеріали тощо, потрібні на уроці

Структура уроку (основні етапи)

Приклад для уроку вивчення нового матеріалу

  1. Повідомлення теми, мети, задач уроку, мотивація навчальної діяльності.

  2. Повторення і актуалізація опорних знань.

  3. Вивчення нового матеріалу.

  4. Первинне закріплення вивченого.

  5. Постановка домашнього завдання.

  6. Підведення підсумків уроку.

Для кожного етапу визначається час його протікання.

Хід уроку (зміст етапів уроку)

Методи та прийоми роботи вчителя і учнів

Зміст діяльності вчителя і учнів під час етапу уроку

1. Повідомлення теми, мети, задач уроку, мотивація навчальної діяльності.

Запис на дошці

Формулювання тексту

2. Повторення і актуалізація опорних знань.

Фронтальне опитування

питання для повторення

1.

2.

3….

Бесіда про спостереження учнів, життєвий досвід

питання до учнів

1.

2.

3….

Демонстрація

чого саме

Диктант і т.ін.

Текст

3. Вивчення нового матеріалу.

Розповідь (пояснення, бесіда)

зміст розповіді

Запис на дошці та у зошитах

текст запису

Висування гіпотези

формулювання гіпотези

Демонстрація

мета, задачі досліду, схема виконання, фіксація результатів, висновки

Вивід формули

міст запису

Робота з підручником

рекомендації до виконання: відкрити сторінку №, розглянути малюнок №, знайти значення … у таблиці тощо

Письмове (усне) розв’язування задачі:

а) читання та осмислення умови

визначити, хто виконує

б) запис умови

текст запису

в) аналіз умови задачі

текст, рисунок, схема…

г) вибір процедури розв’язання

обговорення припущень, запис формул, рівнянь…

д) обчислення, аналіз результату, перевірка відповіді

4. Первинне закріплення вивченого

Відповіді учнів на запитання

питання до учнів

1.

Проведення гри-тренінгу

назва, мета, правила, організація, можливі результати (математичне чи фізичне лото, кросворд, турнір, конкурс і т.ін.)

5. Постановка домашнього завдання

Запис у щоденнику (при необхідності в зошиті)

мотивація завдання; зміст: параграф підручника, номери чи тексти вправ, задач; складання плану відповіді, відповіді на питання, розробка алгоритму, створення структурно-логічної схеми, скласти задачу, підготувати доповідь на тему…

6. Підведення підсумків уроку

узагальнення висновків, характеристика мети, завдань та результатів їх досягнення;

оцінка роботи учнів;

побажання на майбутнє

Таблиця 1

Типи уроків

Види уроків

1. Урок вивчення нового матеріалу

  1. Урок-лекція;

  2. Урок-бесіда;

  3. Урок виконання практичних робіт (пошукового типу);

  4. Урок виконання теоретичних досліджень;

  5. Мішаний урок (поєднання різних видів діяльності)

2. Урок вдосконалення знань, формування вмінь та навичок

  1. Урок розв’язання задач (урок-практикум);

  2. Урок виконання самостійних робіт (репродуктивного типу);

  3. Урок-лабораторна робота;

  4. Урок-екскурсія;

  5. Семінар

3. Урок узагальнення та систематизації

всі види уроків при відповідному змісті

4. Урок контролю і корекції знань та вмінь

  1. залік;

  2. залікова практична робота;

  3. Контрольна робота;

  4. Урок усного опитування;

  5. Урок тестування;

  6. Урок усного опитування;

  7. Мішаний урок і т.ін.

5. Комбінований урок

всі види уроків при відповідному змісті

Додаток 5

Методика підготовки і проведення уроків з використанням „конструктора”

Будь який урок має свій склад, свою будову – структуру. Окремі структурні елементи часто повторюються в різних видах уроків. Продемонструємо ще один можливий підхід до моделювання уроку. Даний підхід характеризується тим, що вчитель конструює урок обраного ним типу чи виду з окремих блоків, для проведення яких кожного разу доцільно вибирається певний прийом.

Будь-який з етапів уроку може бути реалізований різними прийомами.

Розписавши таким чином всі етапи ми отримуємо свого роду «конструктор уроку» (див. таблицю).

Користуючись цією таблицею як універсальною «шпаргалкою», вчитель відповідно до своїх цілей складає формулу конкретного уроку. наприклад: а10; б7; в2; д12; д7; е1; ж6. що означає: починаємо з «розминки»; вивчення нового матеріалу проходить за прийомом «питання до тексту»; закріплення у вигляді гри-тренінгу; на уроці проводиться фактологічний диктант з вибірковою перевіркою; домашнє завдання не задається (наприклад, раніше було задано масивом на всю тему); закінчується урок виступом учня у ролі психолога.

Тепер для повноти картини залишилось лише розподілити час на кожний з елементів і проект уроку готовий:

прийом

а10

б7

в2

д12

д7

е1

ж6

час (хв)

5

15

10

5

7

0

3

етапи / блоки уроку

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

а .

початок уроку

просте опиту­вання за базо­вими запи­таннями

взаємо­опиту-вання

„світло­фор”

„дивуй!”

опиту­вання, що щадить

ідеальне опиту­вання

обгово­рення до­машнього завдання

літерний диктант

цифро­вий диктант

розминка

відстро­чена відга­дка

фантасти­чна доба­вка

завдання зі зміною установки

компак­тне опиту­вання

фактологі­чний дик­тант

б.

викладання

нового

матеріалу

приваб­лива мета

пробле­мна ситу­ація

дивуй”

само­стійна робота

лови по­милку!

прес-конфе-ре­нція

питання до тексту

доповідь

розв’яза­ння доціль­них задач

еврис-тична бесіда

в.

закріплення,

відпрацювання

вмінь

лови по­милку!

гра-тре­нінг

тест

взаємо­опиту­вання

робота на підписи

гра у ви­падко­вість

прес- конфе­ре­нція

тренува­льна кон­трольна робота

опиту­вання, що щадить

задачі, які провоку­ють

фантас­ти­чна доба­вка

матема­тичний диктант

г.

повторення

своя опора

повто­рю­­ємо з кон­тролем

повторю­ємо з розши­ренням

обгово­рення домаш­нього за­вдання

свої при­клади

гра-тре­нінг

гра у ви­падко­вість

показо­ва відповідь

крос- опиту­вання”

задачі, які провоку­ють

робота на підписи

підсу­мок-опи­ту­вання

компак­тне опиту­вання

д.

контроль

„світло­фор”

опиту­вання по ланцюжку

тихе опи­тування

тест

ідеальне опиту­вання

крос-опи­тування”

вибірко­вий конт­роль

релейна контро­льна ро­бота

бліц- кон­тро­льна робота

коротко­часна кон­трольна робота

матема­тичний диктант

фактоло­гічний диктант

усна кон­тро­ль­на робота

звичай­на кон­тро­льна ро­бота

нескін­ченна контро­льна ро­бота

е.

домашнє

завдання

завдання масивом

три рівні домаш­нього за­вдання

особливе завдання

ідеальне завдання

творче завдання

незви­чайна звичай­ність

практичне завдання

матема­тичний твір

домашня контро­льна ро­бота

ж.

кінець

уроку

підсу­мок-опи­ту­вання

відстро­чена від­гадка

обгово­рення домаш­нього за­вдання

резюме

дидакти­чні ролі

організаційні ролі

підве­дення підсумків вчите­лем

Додаток 6

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]