Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Державне управління НМК.doc
Скачиваний:
33
Добавлен:
08.02.2016
Размер:
1.04 Mб
Скачать

Національна академія внутрішніх справ

Кафедра загальноправових дисциплін

ЗАТВЕРДЖУЮ:

Завідувач кафедри

Мозоль Н.І. ___________

« __ »____________2014р.

ПЛАН ПРОВЕДЕННЯ

СЕМІНАРСЬКОГО ЗАНЯТТЯ

ТЕМА 5. Суб’єкти державного управління

З дисципліни: Державне управління.

Категорія слухачів: студенти __ курсу (магістри).

Навчальна мета: домогтися обізнаності студентів щодо характеристики суб’єктів державного управління, системи органів державного управління, класифікації органів виконавчої влади; слугувати подальшому міцному засвоєнню знань, формуванню практичних умінь і навичок.

Виховна мета: сприяти формуванню наукового світогляду, моральних, естетичних та інших якостей особистості, вихованню колективу.

Розвивальна мета:розвивати інтелектуальні здібності, мовлення, пам'ять, увагу, уяву, мислення, спостережливість, активність, творчість, самостійність студентів, прищеплювати їм раціональні способи пізнавальної діяльності.

Обсяг навчального часу:4 год.

Наочні засоби:лекція, плани семінарських (практичних) занять.

Міжпредметні та міждисциплінарні зв’язки:

  • забезпечуючи дисципліни: «Адміністративне право», «Адміністративна реформа в Україні», «Теорія держави і права».

  • забезпечувана дисципліна: «Державне управління».

Навчальні питання:

1. Загальна характеристика суб’єктів державного управління.

2.Система органів державного управління.

3.Класифікація органів виконавчої влади.

4.Правовий статус Президента України.

Семінарське заняття №1 (2 год.):

1.Система органів державного управління.

2. Класифікація органів виконавчої влади.

Семінарське заняття №2 (2 год.):

1.Вищі, центральні, місцеві органи виконавчої влади, характеристика їх правового статусу.

2. Повноваження Президента України щодо визначення змісту функціонування системи органів виконавчої влади.

Література:

1.Адміністративне право України. Академічний курс: Підручник: У 2 т. / Відповід. ред. В.Б. Авер’янов: Т.1: Загальна частина. — К. : Юридична думка, 2007. — 591с. Т.2: Особлива частина. — К. : Юридична думка, 2009 — 600с.

2.Малиновський В. Я. Державна служба: теорія і практика.: Навч. посіб. — К.: Атіка, 2003. — 160 с.

3.Державне управління: проблеми адміністративно-правової теорії та практики / За заг. ред. В.Б. Авер’янова. – К. : Факт, 2003. – 384 с.

4.Державне управління:європейські стандарти, досвід та адміністративне право / Аверянов В.Б., Дерець В.А., Школик А.М. та ін.; За аг. Ред.. Аверянова В.Б. – К.: Юстініан, 2007. – 288 с.

5.Коваленко В.В. Основи державного управління. – Х. : ТД «Золота миля», 2009. – 320 с.

6.Колпаков В.К., Кузьменко О.В. Адміністративне право України: Підручник. – К.: Юрінком Інтер, 2003. – 544 с.

7.Коробко В.И. Теорияуправления: учеб. пособие / В.И. Коробко. – М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2009. – 383 с.

8.Державне управління: проблеми адміністративно-правової теорії та практики / За заг. ред. В.Б. Авер’янова. – К. : Факт, 2003. – 384 с.

9.Атаманчук Г.В. Теориягосударственногоуправления : Курс лекций / Г.В. Атаманчук. – 4-е изд, стер. – М.: Омега-Л, 2006. – 584 с.

10. Курс адміністративного права України: підручник / за заг. ред. Коваленка В.В. – НАВС, 2012. – 808 с.

11. Закон України "Про Центральні органи виконавчої влади" № 3166 від 17.03.2011 р. // Урядовий кур’єр. - 2011. - № 66.

12. Указ Президента України "Про затвердження Положення про Міністерство внутрішніх справ України" від 06.04.2011 р. № 383/2011 // Офіційний вісник України, 2011, № 12.

13. Указ Президента України «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» № 1085/2010 вiд 09.12.2010 р. (зі змінами внесеними згідно з Указами Президента № 1245/2010 від 28.12.2011 та № 370/2011 від 06.04.2011) // Урядовий кур'єр № 234 вiд 14.12.2010.

14. Про доступ до публічної інформації від 13 січня 2011 року № 2939-VI // Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2011, № 32, ст. 314.

ХІД ЗАНЯТТЯ: Семінарське заняття №1 (2 год.):

1. Привітання (2 хв)

2. Перевірка наявності студентів на занятті (3 хв)

3. Визначення теми семінарського заняття та основних питань, які виносяться на його розгляд (5 хв)

4. Розгляд основних питань (20 хв)

1.Система органів державного управління.

2. Класифікація органів виконавчої влади.

5. Опрацювання додаткових питань теми.

1.Функції Верховної Ради України у сфері державного управління.

2.Місце органів виконавчої влади у системі органів державного управління. (10 хв)

6. Завдання для самостійного вивчення (заслуховування рефератів, доповідей) (30 хв):

1. Форма правління в Україні за конституційними змінами від 8 грудня 2004 року та на сучасному етапі.

2.Співвідношення понять «виконавча влада» і «державне управління».

3. Повноваження Президента України у сфері виконавчої влади.

8. Короткий підсумок опрацьованого матеріалу (5 хв)

9. Оголошення отриманих оцінок (5 хв)

10. Оголошення про закінчення заняття.

Семінарське заняття №2 (2 год.):

1. Привітання (2 хв)

2. Перевірка наявності студентів на занятті (3 хв)

3. Визначення теми семінарського заняття та основних питань, які виносяться на його розгляд (5 хв)

4. Розгляд основних питань (20 хв)

1.Вищі, центральні, місцеві органи виконавчої влади, характеристика їх правового статусу.

2. Повноваження Президента України щодо визначення змісту функціонування системи органів виконавчої влади.

5. Опрацювання додаткових питань теми.

1.Конституційне закріплення правового статусу Президента України.

2. Співвідношення Президента України з гілками влади (10 хв)

6. Завдання для самостійного вивчення (заслуховування рефератів, доповідей)

1.Інститут Президента України та державне управління.

2.Урядовий орган державного управління: проблеми та перспективи розвитку

8. Короткий підсумок опрацьованого матеріалу (5 хв)

9. Оголошення отриманих оцінок (5 хв)

10. Оголошення про закінчення заняття.

Методичні поради з викладання теми:

При розгляді питань, винесених на семінарське заняття необхідно враховувати можливість використання оновленого законодавства для наведення практичних прикладів застосування теоретичних категорій державного управління, обговорювати окремі питання за допомогою заслуховування наукових доповідей студентів з обговоренням у групах, використовувати інтерактивні методи засвоєння матеріалу, у т.ч. роботу у малих групах, «ток-шоу», дискусії, вирішення правових ситуацій.

Методичні рекомендації.

До першого питання.

Державне управління являє собою цілеспрямований, організуючий, регулюючий вплив держави через органи виконавчої влади та їх посадових осіб на суспільні процеси, діяльність, свідомість і поведінку громадян.

Апарат державного управління - це система взаємопов'язаних виконавчо-розпорядчих органів (органи виконавчої влади та їх апарат), які діють від імені держави, на основі та на виконання законів, здійснюючи управління державними справами, і наділені для цього владними повноваженнями, компетенцією, певною структурою і кадрами.

Цей апарат входить як складова частина до більш системного утворення - державного механізму.

Державний механізм - це сукупність органів державної влади, організованих на засадах конституційного принципу поділу державної влади для реалізації цілей держави.

Адміністративний апарат - це система, яка забезпечує цілісність ви­конавчої влади на всіх рівнях управління. Ключовим при цьому є забезпе­чення в цій системі впливу на всі його структурні ланки з єдиного керую­чого центру. Таким керуючим суб'єктом у сучасних державах є уряд.

До другого питання.

Уряд - це вищий орган у системі виконавчої влади держави, підпорядкований парламенту і главі держави, який здійснює державне управління суспільними справами, впроваджує в життя рішення законодавчої влади та забезпечує дотримання встановлених у державі законів, наділений для цього політичною виконавчою владою. Існує 3 рівні виконавчих органів:

1. Вищий рівень — Кабінет Міністрів України.

2. Центральний рівень — міністерства, центральні органи виконавчої влади та центральні органи виконавчої влади зі спеціальним статусом.

3. Місцевий, або територіальний, рівень, на якому діють;

- органи виконавчої влади загальної компетенції — Рада Міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, районні. Київська і Севастопольська міські державні адміністрації;

- органи спеціальної — галузевої та функціональної — компетенції, які безпосередньо підпорядковані центральним органам виконавчої влади або перебувають у підпорядкуванні водночас і центральному, і місцевому органу виконавчої влади.

До третього питання.

Орган виконавчої влади – це структурно самостійна частина державного апарату, яка наділена чітко визначеними повноваженнями та здійснює державне управління в економічній, соціально-культурній чи адміністративно-полі­тичній сфері. Орган виконавчої влади:

  • діє від імені та за дорученням держави (тобто діяльність органів виконавчої влади є легітимною);

  • призначений для практичної реалізації державної політики у певній сфері суспільного життя (економічній, соціально-культур­ній, адміністративно-політичній);

  • закріплення статусу в нормативному порядку (Конституція України, Закон України, підзаконний нормативно-правовий акт);

  • має певну компетенцію (коло питань, що їх цей орган має право вирішувати у процесі практичної діяльності);

  • має право приймати рішення, обов’язкові для виконання в тому числі організаційно не підпорядкованими суб’єктами;

  • єдине керівництво та підпорядкування;

  • має право використовувати атрибути державної симво- ліки;

  • утримується за рахунок державного бюджету.

До четвертого питання.

Введення поста Президента в Україні було зумовлене об'єктивними потребами прохідного періоду, прагненням посилити вплив держави, її інституції на процеси соціально-економічних та державно-правових перетворень і з метою зміцнення виконавчої гілки влади.

Ось чому, досліджуючи це питання, ми разом із трьома найвищими суб'єктами класичних гілок влади - законодавчої в особі Верховної Ради України, виконавчої - Кабінету Міністрів України та судової - Конституційного Суду, торкнемося й інституту Президента України. Адже без такого ключового суб'єкта державно-правових відносин розгляд конституційної моделі розподілу влади в Україні буде неповним і не розкритим.

Укладач:

К.ю.н., доцент КЗПД В.О. Галай