Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Дипломна Лайтер.doc
Скачиваний:
21
Добавлен:
19.11.2018
Размер:
3.23 Mб
Скачать

Література

  1. Антонович Е.А., Захарчук-Чугай Р.В., Станкевич М.Е. Декоративно-прикладне мистецтво. - Львів: Світ, 1993. - С.16.

  2. Афанасьєв А. Ф.Резьба по дереву. Уроки мастерства. – М. Культура и традиции, 2001.-С 56-9.

  3. Барадулин В.А. Основьі художественного ремесла. - М.: Просвещение, 1979.-С.348.

  4. Березньов А. В., Березньова Т.С. Різьба по дереву. Ростов-на-Дону “Проф.-Прес”. 2000.

  5. Будзан А. Ф. Різьба по дереву в західних областях України.-К. Вища школа, 1986.

  6. Оршанський Л.В., Криванчик Р.Ф. Технологія художньої обробки деревини: Навчальний посібник для студентів педагогічних закладів освіти. – Дрогобич: Коло, 2001. – 228 с.

Зміст програми

1. Вступ.

Правила внутрішнього розпорядку, санітарної гігієни, безпеки праці, пожежної безпеки. Ознайомлення з планом роботи гуртка.

2. Ознайомлення технікою виконання плоско-рельєфного різьблення.

Плоско-виїмчасте, плоско-рельєфне, рельєфне різьблення.

3. Обладнання, інструменти та приспосіблення для різьблення деревини. Підготовка матеріалу до різьблення. Різьблярські інструменти. Заточування та правлення інструментів. Допоміжні приспосіблення.

4. Техніка контурного різьблення деревини.

Поняття про контурну лінію. Техніка вибирання контурної лінії рисунку.

5. Техніка вибирання фону.

Поняття про фон. Техніка вибирання фону.

6 Техніка заовалювання, моделювання і пластики рельєфних деталей рисунку.

Ознайомлення з технікою заокруглення рельєфних деталей. Поняття про моделювання рисунку. Пластика та техніка пластичних зрізів деталей виробу.

7. Техніка зображення пейзажних і сюжетних композицій.

Техніка зображення. крони і кори листяних, хвойних дерев. Техніка зображення лісу, кущів, трави. Техніка зображення тварин. Техніка зображення гірського ландшафту та водного простору

8. Основи композиції.

Види та закони композиції. Підбір композицій для виготовлення виробів.

9. Високорельєфне різьблення з переходом в об’ємне.

Поняття про високорельєфне різьблення. Горельєф та барельєф як види рельєфної різьбленої композиції.

10.Заключний процес обробки різьбленого виробу.

Шліфування, забивання фону вирізьбленої композиції. Тонування виробу, лакування.

11.Підсумкове заняття.

Перегляд, аналіз та обговорення творчих робіт учнів. Організація та проведення виставки учнівських робіт.

2.2. Методичне забезпечення навчання за профілем плоско-рельєфне різьблення у старших класах ЗОШ.

Урок №2 (10 клас)

Тема: Техніка виконання плоско-рельєфного різьблення.

Мета: Ознайомити учнів з технологією оздоблення виробів плоско рельєфною різьбою, основними етапами виконання плоско-рельєфної різьби, виховувати естетичний смак, розвивати художнє мислення, набуття практичних умінь з різьблення деревини.

Основні поняття: Рельєфна різьба, основні елементи різьби, моделювання рисунка, фактура деревини, текстура деревини, художня обробка деревини,стилізація.

Обладнання: Набір стамесок для виконання плоско рельєфної різьби, лінійка металева, циркуль креслярський, олівці середньої твердості, гумка стиральна, ескізи малюнків, проектор і фотографії готових виробів.

Між предметні зв’язки: Образотворче мистецтво, креслення, історія.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Очікуванні результати навчальної діяльності:

Учні пригадують про конструкційні матеріали, їх види і властивості, удосконалюють знання декоративного оздоблення виробів.

СТРУКТУРА УРОКУ

І. Організаційна частина – 3 хв.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів – 5 хв.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів – 5 хв.

IV. Повідомлення теми, мети і завдання уроку – 2 хв.

V. Вивчення нового матеріалу – 60 хв.

5.1. Деревина як конструкційний матеріал для виготовлення виробів та їх оздоблення.

5.2. Техніка виконання плоско-рельєфного різьблення.

VI. Закріплення вивченого матеріалу – 10 хв.

VII. Підсумок уроку – 5 хв.

ХІД УРОКУ

I. Організаційна частина.

Перевірка присутності учнів та призначення чергових.

II. Актуалізація опорних знань.

1. Робота з картками. Цей етап проводиться шляхом опитування учнів за допомогою карток. Вчитель роздає класу картки і учні коротко відповідають на питання.

Картка №1

Що таке текстура деревини ?

Текстура деревини це характер малюнку волокон серцевинних променів.

Що таке фон?

Фоном називається площина виробу незаповнена малюнком, яка оточує малюнок, або знаходиться між ними.

Який найпростіший інструмент для плоско-рельєфного різьблення ви знаєте?

Найпростішим і найпоширенішим інструментом у плоско рельєфному різьбленні являється прямий різець « рівнак » він використовується для прорізання та підрізання контуру майбутнього виробу.

Картка №2

Які види різьби вам відомі?

Є такі види різьби як плоско-рельєфне, тригранне виїмчасте, об’ємне та контурне різьблення.

Які породи деревини на вашу думку найдоцільніше використовувати для плоско рельєфного різьблення?

Для плоско рельєфного Різьблення найкраще використовувати мякі породи деревини такі як липа, вільха.

Які фізичні властивості деревини ви знаєте?

Деревина має такі фізичні властивості як твердість, розколюваність, гнучкість.