Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ЗМІСТ кириленко.doc
Скачиваний:
5
Добавлен:
26.08.2019
Размер:
880.64 Кб
Скачать

V. Підсумковий етап

Роздуми над епіграфом

- Чи задоволені ви своєю роботою й роботою класу на уроці? Чим саме?

- Хто з однокласників працював найкраще і чому?

VI. Домашнє завдання

1. Довести тезу: «Новела «Іntermezzo» - яскравий приклад синкретизму творчої палітри М. Коцюбинського.

2. Прочитати повість “ Тіні забутих предків ”.

Урок № 11

Тема. Життєвий та творчий шлях Олександра Олеся

Мета: допомогти учням пізнати, розкрити і осмислити витоки творчості Олександра Олеся, його місце і значення в культурному житті Сумщини, показати масштаби творчості митця;

розвивати вміння сприймати поетичне слово, аналізувати та оцінювати його зміст та особливості форми, розвивати логічно правильне усне мовлення учнів, уміння, зіставляти та аналізувати факти;

виховувати почуття гордості за рідний край, прагнення завжди тримати в серці любов до рідної землі.

Тип уроку: нетрадиційний – «усний журнал»

Обладнання: портрет О. Олеся, мультимедійна презентація, виставка книг О. Олеся

Література:

  1. Олександр Олесь. Творча спадщина і сучасність: Збірник наукових праць. – Суми: Козацький вал, 1999. – 307 с.

  2. Лаборєва О. Ознайомлення десятикласників з життям і творчістю Олександра Олеся // Укр. мова і літ. в школі. −1990. – № 2.

  3. Літературні читання, присвячені 125-річчю від дня наподження О. Олеся. – Збірник матеріалів. – Суми: СумДПУ ім. А.С. Макаренка, 2004. – 54 с

В обіймах з радістю журба.

Одна летить, друга спиня...

І йде між ними боротьба,

І дужчий хто — не знаю я...

О. Олесь

Хід уроку

  1. Актуалізація опорних знань

Вступне слово вчителя

Сумщина... Стародавня й вічно молода земля, овіяна легендами і славою. З глибокої давнини тут розвивалися писемність, література, фольклор. Із нашим краєм нерозривно пов'язані імена таких видатних майстрів пера: Пантелеймон Куліш – автор першого історичного роману "Чорна рада", Павло Грабовський – поет, духу якого не зломили ні тюрми, ні довічне заслання в Сибір, Остап Вишня – відомий у всьому світі"сміхотворець", Яків Мамонтов – вірний син рідного мальовничого куточка Землі, Микола Хвильовий – тонкий майстер психології людської душі, Яків Щоголев – лірик, живописець рідної природи — та багато інших.

Із цього краю у неосяжний і незбагненний світ літератури пішов і Олександр Олесь – невтомний поет, син свого народу, співець краси і природи рідного краю. Саме його поетичну творчість ми будемо досліджувати на сьогоднішньому уроці-дослідженні.

  1. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми й мети уроку

"Аукціон знань"

Ми впевнились, що Сумщина багата іменами видатних постатей, які зробили вагомий внесок у розвиток української літератури. Пропоную систему запитань, які передбачають знання біографій письменників – уродженців Сумщини. Так ми зможемо визначити "знавця культурного розвитку Сумщини".

1. Який видатний діяч історії української культури, письменник, публіцист, критик, мовознавець, етнограф, фольклорист і перекладач народився у м. Воронежі (нині Шостинський район) на Сумщині? (Пантелеймон Олександрович Куліш.)

2. Де народився відомий український поет Павло Арсенович Грабовський? (У с. Пушкарному (нині Грабовське) Краснопільського району в 1864 р.)

3. Який український поет XIX ст. народився, провів дитинство, юнацькі роки й закінчив народне училище в Охтирці? (Поет Яків Іванович Щоголев.)

4. Кого із наших письменників-земляків називають "сміхотворцем" за його сатирично-гумористичні твори? (Відомий чародій сміху Остап Вишня (П.М. Губенко).

5. Як із нашим краєм пов'язаний життєвий і творчий шлях Бориса Антоненка-Давидовича? (Справжнє прізвище Давидов, народився 1899 р. в м. Ромнах у сім "і робітника -залізничника).

6. Назвіть українського письменника, який народився в м. Конотопі. еонід Іванович Смілянський.)

7. Який український поет XX ст. народився в селі Чернеччині Охтирського району? (Лауреат Державної премії України Платон Воронько народився в 1913 р. в родині коваля.)

8. Де народився відомий сучасний поет і перекладач Д.Г. Білоус? с. Курмани Недригайлівського району в селянській родині.)

Робота з епіграфом

— Як ви вважаєте, чи можна стверджувати, що мотиви радості і журби є провідними у творчості поета? Відповідь обґрунтуйте.

— Чому, на вашу думку, ліричний герой вагається відповісти, яке з почуттів сильніше і складніше?

— Чи можна говорити, що у житті людини так само "В обіймах з радістю журба" Доведіть свою точку зору.