- •Динаміка коефіцієнтів платоспроможності
- •Вихідна інформація
- •Динаміка коефіцієнтів фінансової стійкості
- •Оцінка додаткового чистого грошового потоку реального інвестиційного проекту
- •Оцінка додаткового чистого грошового потоку реального інвестиційного проекту
- •Оцінка додаткового чистого грошового потоку реального інвестиційного проекту
- •Виходячи з інформації, що наведена нижче, визначіть оптимальну структуру капіталу за критерієм мінімізації її середньозваженої вартості. Вихідна інформація
- •Оцінка зміни статей балансу
- •Розрахунок чгп з операційної діяльності
- •Оцінити рівень якості чгп з операційної діяльності:
Оцінка додаткового чистого грошового потоку реального інвестиційного проекту
Показники |
1 рік |
2 рік |
3 рік |
4 рік |
5 рік |
1. Додатковий дохід від росту виручки від реалізації (без ПДВ) |
400 |
400*1,15=460 |
400*1,152=529 |
400*1,153=608,35 |
400*1,154=699,6 |
2.Економія від зменшення чис. працюючих |
8*3*12=288 |
288 |
288 |
288 |
288 |
3. Економія за рахунок соц. виплат |
288*0,375=108 |
108 |
108 |
108 |
108 |
Загальний обсяг додаткового доходу |
796 |
856 |
925 |
1004,35 |
1095,6 |
1. Додаткові витрати на поточне обслуговування устаткування |
50 |
50 |
50 |
50 |
50 |
2. Додаткова амортизація |
950/5=190 |
190 |
190 |
190 |
190 |
Загальний обсяг додаткових витрат |
240 |
240 |
240 |
240 |
240 |
Додатковий валовий прибуток |
796-240=556 |
856-240=616 |
925-240=685 |
1004,35-240=764,35 |
1095,6-240=855,6 |
Додатковий чистий прибуток |
556*0,77=428,12 |
616*0,77=474,32 |
685*0,77=527,45 |
764,35*0,77=588,55 |
855,6*0,77=658,81 |
Додатковий чистий грошовий потік |
428,12+190=618,12 |
474,35+190=664,32 |
527,45+190=717,45 |
588,55+190=778,55 |
658,81+190=848,81 |
ТВчгп = ∑ CFi / (1+r)i = 618,12/(1+0,15) + 664,32/(1+0,15)2 + 717,45/(1+0,15)3 + 778,55/(1+0,15)4 + 848,81/(1+0,15)5 = 537,5 + 502,32 + 471,73 + 445,14 + 422 = 2378,69 (тис. грн.)
ІР = ∑ CFi / (1+r)i / ІВ = 2378,69 / 950 = 2,5
Проект ефективний
№13
Виходячи з наступної інформації оцініть показники оборотності оборотних активів, довжину операційного і фінансового циклів. За результатами розрахунків зробіть висновки.
Вихідна інформація Тис.грн.
Показники |
1 квартал |
2 квартал |
Чиста виручка від реалізації |
1900 |
2500 |
Собівартість реалізованої продукції |
900 |
1300 |
Середня вартість оборотних активів |
750 |
950 |
Середня вартість виробничих запасів |
200 |
300 |
Середня вартість готової продукції |
400 |
500 |
Середня сума поточної дебіторської заборгованості |
150 |
150 |
Середня сума поточної кредиторської заборгованості |
300 |
700 |
Розв’язок:
№ |
Показники |
1 квартал |
2 квартал |
Абсол. Пр. |
1. |
КОобор.акт..= ЧВР/ОАсер. (коеф.оборотності об. а) |
1900/750=2,533 |
2500/950=2,632 |
0,099 |
2. |
ПОобор.акт.= 360/КОобор.акт. (період обороту об.а.) |
360/2,533=143 |
360/2,632=137 |
-6 |
3. |
КОзапасів=Собів./Зсер. (коеф. оборотності запасів) |
900/200=4,500 |
1300/300=4,333 |
-0,167 |
4. |
ПОзапасів=360/ КОзапасів |
360/4,500=80 |
360/4,333=84 |
4 |
5. |
КОГП=Собів./ГПсер. (коеф.обор. готової продукції) |
900/400=2,250 |
1300/500=2,600 |
0,35 |
6. |
ПОГП=360/ КОГП |
360/2,250=160 |
360/2,600=139 |
-21 |
7. |
КОПДЗ=ЧВР/ПДЗсер. (коеф.обор. пот. ДЗ) |
1900/150=12,667 |
2500/150=16,667 |
4 |
8. |
ПОПДЗ=360/ КОПДЗ |
360/12,667=29 |
360/16,667=22 |
-7 |
9. |
КОПКЗ=Собів./ПКЗсер. (коеф.обор. пот. КЗ) |
900/300=3,000 |
1300/700=1,857 |
-1,143 |
10. |
ПОПКЗ=360/ КОПКЗ |
360/3=120 |
360/1,857=194 |
74 |
11. |
ДОЦ=ПОзапасів+ПОПДЗ (довж.операц.циклу) |
80+29=109 |
84+22=106 |
-3 |
12. |
ДФЦ=ДОЦ-ПОПКЗ (довж.фін.циклу) |
109-120=-11 |
106-194=-88 |
-77 |
Висновок: впродовж досліджуваного періоду спостерігається нестабільна тенденція зміни показників ділової активності. На це вказує незначне зростання оборотності оборотних активів та збільшення оборотності готової продукції, але зменшення оборотності запасів та зростання періоду їх обороту, що в цілому призвело до зменшення операційного та фінансового циклу.
№14
Виходячи з наступної інформації оцініть показники рентабельності підприємства в динаміці. За результатами розрахунків зробіть висновки. Вихідна інформація Тис.грн.
Показники |
1 квартал |
2 квартал |
Чиста виручка від реалізації |
1900 |
2500 |
Середня вартість необоротних активів |
500 |
800 |
Середня вартість оборотних активів |
300 |
400 |
Середня сума власного капіталу |
400 |
500 |
Середня сума позикового капіталу |
400 |
700 |
Операційний прибуток (ЕВІТ) |
190 |
270 |
Фінансові витрати |
30 |
60 |
Розв'язок:
№ п.п. |
Показники |
1 квартал |
2 квартал |
Абс. Пр. |
1 |
Економічна рентабельність=EBIT/Aсер. |
=190/(500+300)=0,24 |
=270/(800+400)=0,23 |
-0,01 |
2 |
Чиста рентабельність активів = ЧП/Асер. |
= (190-30)/(500+300)=0,2 |
=(270-60)/(800+400)=0,175 |
-0,025 |
3 |
Фінансова рентабельність = ЧП/ВКсер. |
= (190-30)/400=0,4 |
=(270-60)/500=0,42 |
0,02 |
4 |
Рентабельність обороту = ЕВІТ/ЧВР |
=190/1900=0,1 |
=270/2500=0,108 |
0,008 |
ЧП = ЕВІТ – Фін.витрати
Висновок: Впродовж всього досліджуваного періоду спостерігається зменшення економічної та чистої рентабельності активів, що є негативним показником ділової активності підприємства.
№15
Підприємство планує сформувати наступну структуру капіталу: 54% - позикового капіталу, за рахунок залучення довгострокового кредиту банку і 46% власного капіталу, половина якого має формуватись за рахунок простих акцій нового випуску і половина за рахунок нерозподіленого прибутку.
Прогнозний розмір дивідендів на одну просту акцію – 2,4 грн., очікуваний темп приросту дивідендних виплат – 2% на рік, ринкова ціна акції підприємства – 30 грн. Витрати на випуск та розповсюдження акції становлять 5 грн. Ставка податку на прибуток – 23%. Ставка відсотку по банківському кредиту – 13% річних.
Визначити поелементну та середньозважену вартість капіталу підприємства Оцінити доцільність здійснення підприємством діяльності, якщо прогнозна рентабельність активів:
а)10%; б) 20%.
Розв’язання:
Розраховуємо вартість власного капіталу, сформованого за рахунок простих акцій
ВВКпр.а.= (Д1/РЦпр.а.*(1-РДВ))*100 + д
Д1- прогнозний розмір дивіденду на одну просту акцію
РЦпр.а- ринкова ціна акції підприємства
РДВ – рівень додаткових витрат
д- очікуваний щорічний темп приросту дивідендних виплат
РДВ = Витрати на випуск та розповсюдження акції/ Ринкова ціна акції підприємства
(так ли считается уровень затрат нужно еще уточнить) РДВ = 5/30=0,17
ВВКпр.а.= 2,4/30*0,83*100+2%=11,6%
Розраховуємо вартість довгострокового банківського кредиту
ВДБК=Ст.%*(1-Спп.%)/(1-РДВ)
Ст.%- ставка відсотку по банківському кредиту
Спп.%- ставка податку на прибуток
РДВ – рівень додаткових витрат
ВДБК=13*(1-0,23)=10,01%
Розраховуємо середньозважену вартість капіталу (WACC)
WACC=
Ci- добуток частки ВК, що сформовано за рахунок простих акцій нового випуску
Vi- добуток частки ПК, який сформовано за рахунок банківського кредиту
WACC=(46*11,6+54*10,01)/100=10,74% 4. Оцінюємо доцільність здійснення підприємством діяльності, якщо рентабельність активів (ЕР):
А) ЕР (10%)< WACC(10,7%). Підприємство не може ефективно існувати, здійснення діяльності є недоцільним.
Б) ЕР (20%)> WACC(10,7%). Підприємство може ефективно функціонувати і нарощувати цінність.
№ 17
Проаналізувати фактори, що вплинули на рівень рентабельності активів підприємства за допомогою моделі Дюпон. За результатами розрахунків зробити висновки. Вихідна інформація.
Показники |
1 півріччя |
2 півріччя |
1. Середня сума активів, тис.грн. |
250 |
370 |
2. Середня сума оборотних активів, тис.грн. |
180 |
280 |
3. Середня сума необоротних активів, тис.грн. |
70 |
90 |
4. Чиста виручка від реалізації, тис.грн. |
520 |
740 |
5. Операційний прибуток (ЕВІТ), тис.грн. |
78 |
125,8 |
Розв’язок
Інтегральний аналіз за моделлю Дюпон
Показники |
І півріччя |
ІІ півріччя |
Абсол. приріст |
1. Рентабельність активів (економічна) |
= ЕВІТ/всі Активи = 78/250=31,2% |
= 125,8/370*100%=34% |
=2,8% |
2. Рентабельність обороту |
= ЕВІТ/ЧВР = 78/520*100=15 % |
125,8/740 = 17% |
=+2% |
3. Коеф. оборотності активів |
= ЧВР/Сердню суму активів – 520/250 = 2,08 |
= 740/370 = 2 |
= - 0,08 |
Зміна рентабельності активів: |
|
|
|
- за рахунок зміни рентабельності обороту |
= 2*2,08 = 4,16 |
|
= 4,16 – 1,36 = 2,8 |
- за рахунок зміни КО активів |
= 17*(-0,08) = - 1,36 |
|
|
Впродовж аналізованого періоду рентабельність активів зросла на 2,8 %. Це відбулось лише за рахунок 1) збільшення рентабельності обороту на 2 % призвело збільшення рент активів на 4,16 % та зменшення коефіцієнту оборотності актив на 0,08 призвело до зменшення рентабельності активів на 1,36%.
№18
Виходячи з наступної інформації обґрунтуйте балансовий план підприємства на наступний рік.
Планова чиста виручка від реалізації – 4000 тис.грн.
Очікувана собівартість продукції в плановому періоді – 3200 тис.грн.
Період обороту запасів – 20 днів;
Період обороту дебіторської заборгованості – 30 днів;
Період обороту кредиторської заборгованості – 25 днів;
Планова потреба в необоротних активах – 1500 тис.грн.;
Рівень рентабельності обороту – 15%; коефіцієнт капіталізації чистого прибутку в плановому періоді -0.7.
Сума власного капіталу на початок планового періоду становить 1100 тис.грн.
Планова потреба в грошових коштах – 5 тис.грн.;
Планова потреба в інших оборотних активах – 10 тис.грн.
Розв’язок:
Актив |
Сума, тис. грн |
Пасив |
Сума, тис. грн |
Необоротні активи |
1500 |
Власний капітал |
1520 |
запаси |
177,8 |
кредиторська заборгованість |
277,8 |
дебіторська заборгованість |
333, 3 |
Довгострокові кредити банку |
228,3 |
грошові кошти |
5 |
|
|
інші оборотні активи |
10 |
|
|
Всього оборотні активи |
526,1 |
|
|
Всього активів |
2026,1 |
Всього пасив |
2026,1 |
Актив:
Запаси пл.= ( ПОз * С/в пл.) / 360 = (20*3200)/ 360= 177,8 (тис. грн.)
ПОдз = n / КОдз
КОдз = 360/ 30 = 12 (обертів)
ДЗ =Вир/ КОдз = 4000/ 12 = 333,3 (тис. грн.)
Всього актив: 1500 + 177,8 + 333,3+5+10 = 2026,1
Пасив:
Роб = ЧП/ Вир
ЧП пл. = 4000*0,15 = 600 (тис. грн. )
ЧПкап= ЧПпл* Ккап = 600*0,7 = 420 (тис. грн. )
ВКпл = ВКпоч + ЧПкап = 1100 + 420= 1520 (тис. грн. )
КОкз = 360/ 25 = 14, 4 (обертів)
КЗ= 4000/ 14,4 = 277,8 (тис. грн. )
Всього пасив: 1520 + 277,8 = 1797,8
Дефіцит джерел фінансування:
Апл – Ппл =2026,1 – 1797,8 = 228,3 (тис. грн. )
Підприємству не вистачає наявних джерел фінансування, доцільно дефіцит коштів у цьому обсязі покрити за рахунок довгострокового банківського кредиту в сумі 228,3 тис. грн.
№19
Виходячи з наступної інформації обґрунтуйте план доходів та витрат підприємства на наступний квартал.
Чиста виручка від реалізації звітного кварталу становила 9 тис.грн.;
Плановий темп приросту виручки від реалізації – 35%;
Очікуваний рівень собівартості продукції - 50% від чистого доходу підприємства;
Витрати на збут у звітному періоді склали 60 тис.грн. В плановому періоді очікується їх зростання на 15%;
Адміністративні витрати звітного кварталу становили 140 тис.грн. В плановому періоді їх зміна не передбачається;
В плановому кварталі прогнозуються 146 та 300 тис.грн. інших операційних доходів та інших операційних витрат відповідно.
Показники |
Розрахунки |
Значення |
1. ЧВР, тис. грн |
Тр.сер.= п-1ÖЧВРпл./ЧВР0 = 3-1Ö9000*1,35/9000=1,16 ЧВРпл.*Тр.сер.=9000*1,35*1,16=14094 |
14094 |
2. Собівартість продукції: |
|
|
- сума, тис. грн |
=ЧВРпл.*Рсоб = 9000*1,35*0,21=2551,5 |
2551,5 |
- рівень % до ЧВР |
=åСобівартості/åЧВР=9000*0,5/9000+9000*1,35=0,21 |
0,21 |
3. Валовий прибуток, тис. грн |
=ЧВРпл.-Собів.пл.=9000*1,35-2551,5=9598,5 |
9598,5 |
4. Інші операційні доходи, тис. грн |
146000 |
146000 |
5. Постійні операційні витрати |
|
|
5.1. Адміністративні витрати, тис. грн |
140000 |
140000 |
5.2. Витрати на збут, тис. грн |
60000*1,15=69000 |
69000 |
5.3 Інші операційні витрати, тис. грн |
300000 |
|
6. ЕВІТ, тис. грн |
Вал.приб.пл+ІОД-ІПОВ = 9598,5+146000—140000-69000-300000=-353401,5 |
-353401,5 |
7. Сума % за кредит, тис. грн |
0 |
0 |
8. ЕВТ (операц. прибуток до оподаткування), тис. грн |
= ЕВІТ - % за кредит = -353401,5-0=-353401,5 |
-353401,5 |
9. Інші доходи, тис. грн |
0 |
|
10. Інші витрати, тис. грн |
0 |
|
11. Прибуток до оподаткування, тис. грн |
=ЕВТ +ІД – ІВ = -353401,5+0-0 = -353401,5 |
-353401,5 |
12. Податок на прибуток (23%), тис. грн |
-353401,5*0,23 = -81282,3 |
-81282,3 |
13. ЧП, тис. грн |
Прибут.до опод. – ПП = -353401,5-(-81282,3) = -272119,2 |
-272119,2
|
- капіталізований, тис. грн |
Якщо 50 % -272119,2*0,5 = -136059,53 |
-136059,53 |
- споживаний, тис. грн |
=-272119,05*0,5 = -136059,53 |
-136059,53 |
№20
Виходячи з наступної інформації обґрунтуйте балансовий план підприємства на наступний рік.
Планова чиста виручка від реалізації – 8000 тис.грн.
Очікувана собівартість продукції в плановому періоді –6200 тис.грн.
Період обороту запасів – 40 днів;
Період обороту дебіторської заборгованості – 60 днів;
Період обороту кредиторської заборгованості – 55 днів;
Планова потреба в необоротних активах – 2500 тис.грн.;
Рівень рентабельності обороту – 18%; коефіцієнт капіталізації чистого прибутку в плановому періоді -0.6.
Сума власного капіталу на початок планового періоду становить 1600 тис.грн.
Планова потреба в грошових коштах –7 тис.грн.;
Планова потреба в інших оборотних активах – 30 тис.грн.
Розв’язання:
Актив |
Сума, тис. грн |
Пасив |
Сума, тис. грн |
Необоротні активи |
2500 |
Власний капітал |
2464 |
запаси |
688,89 |
Кредиторська заборгованість |
1221,37 |
дебіторська заборгованість |
1333, 3 |
Довгострокові кредити банку |
873,82 |
грошові кошти |
7 |
|
|
інші оборотні активи |
30 |
|
|
Всього оборотні активи |
2059,19 |
|
|
Всього активів |
4559,19 |
Всього пасив |
4559,19 |
Актив:
Запаси пл.= ( ПОз * С/в пл.) / 360 = (40*6200)/ 360= 688,89 (тис. грн.)
ПОдз = n / КОдз
КОдз = 360/ 60 = 6 (обертів)
ДЗ =Вир/ КОдз = 8000/ 6 = 1333,3 (тис. грн.)
Всього актив: 2500 + 688,89 + 1333,3+7+30 = 4559,19
Пасив:
Роб = ЧП/ Вир
ЧП пл. = 8000*0,18 = 1440 (тис. грн. )
ЧПкап= ЧПпл* Ккап = 1440*0,6 = 864 (тис. грн. )
ВКпл = ВКпоч + ЧПкап = 1600 + 864= 2464 (тис. грн. )
КОкз = 360/ 55 = 6,55 (обертів)
КЗ= 8000/ 6,55 = 1221,37 (тис. грн. )
Всього пасив: 2464 + 1221,37 = 3685,37
Дефіцит джерел фінансування:
Апл – Ппл =4559,19 – 3685,37 = 873,82 (тис. грн. )
Підприємству не вистачає наявних джерел фінансування, доцільно дефіцит коштів у цьому обсязі покрити за рахунок довгострокового банківського кредиту в сумі 873,82 тис. грн.
№21
На підприємстві протягом звітного року інколи виникали проблеми з інкасацією поточної дебіторської заборгованості, що призводило до погіршення рівня платоспроможності підприємства. В зв’язку з цим фінансовій службі підприємства доручено проаналізувати доцільність проведення факторингової операції. Для вирішення поставленої задачі на основі нижченаведеної інформації необхідно:
Проаналізувати вікову структуру поточної дебіторської заборгованості підприємства;
Обґрунтувати обсяг поточної дебіторської заборгованості, що підлягає рефінансуванню;
Оцінити вартість факторингової операції;
Обґрунтувати доцільність (недоцільність) проведення факторингової операції на основі оцінки рівня її ефективності.
А) Інформація про обсяги та періоди обороту поточної дебіторської заборгованості.
-
Період інкасації
Обсяг дебіторської заборгованості, тис.грн.
10 днів
40
20 днів
100
30 днів
14
40 днів
6
Всього
160
Для підтримки нормального фінансового стану середній період інкасації дебіторської заборгованості повинен становити 17 днів.
Б)Умови проведення факторингової операції:
Комісійна плата за здійснення факторингової операції – 2% від суми боргу. Банк надає підприємству-продавцю кредит в формі попередньої оплати його боргових зобов’язань – 75% від суми боргу під 18% річних. Рентабельність активів – 20%.
Розв'язок:
-
Період інкасації
Обсяг дебіторської заборгованості, тис.грн.
Питома вага, %
10 днів
40
25%
20 днів
100
62,5%
30 днів
14
8,7%
40 днів
6
3,8%
Всього
160
-
Витрати на проведення факторингової операції:
ДЗ рефін. – 120 грн. = (ПО > 17 днів)
1) Коміс.винагороди = 2*120/100 = 2,4 (тис.грн.)
2) å% - % за кредит = 20 %*(0,75*120)/100=18
3) Вартість факт.опер. = (2,4+18/0,75*120)*100 = 22,7%
Рентабельність активів > ніж вартість фактор.операції – операція є доцільною.
№22
Підприємство з метою модернізації виробництва планує ввести в експлуатацію нове устаткування балансовою вартістю 1000 тис.грн.. Період освоєння інвестиції становить 5 років; підприємство застосовує прямолінійний метод амортизації.
Реалізація інвестиційного проекту призведе до:
збільшення обсягу виробництва продукції (за цінами реалізації) на 350 тис.грн. (без ПДВ) в перший рік з подальшим ростом на 8% щорічно;
зменшення чисельності працюючих на 12 чоловік з середньою заробітною платою 2000 грн. на місяць;
зростання поточних витрат на обслуговування устаткування на 80 тис.грн. щороку.
Середньозважена вартість капіталу за рахунок якого планується фінансувати даний інвестиційний проект оцінюється в 15%.
*Припускаємо, що обсяг виробництва дорівнює обсягу продажу продукції.
Оцініть ефективність проекту реальних інвестицій за критерієм чистого приведеного доходу.