Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Розвиток звязного мовлення дошкільнят.doc
Скачиваний:
11
Добавлен:
09.11.2019
Размер:
7.66 Mб
Скачать

Інтелектуального

ЗАНЯТТЯ

Мета: розвивати і заохочувати допитливість, життєву компетент­ність дітей, уміння висловлювати та обстоювати власну точку зору; учити знаходити різні можливі варіанти розв'язання інтелектуального завдання, аргументувати свою відповідь, розвивати пояснювальне мовлення; вправляти дітей в усній лічбі, виконанні арифметичних дій, закріплювати знання про склад чисел.

Матеріал: фішки-гроші (1,2, 3-гривневі), картки із запитаннями, аркуші паперу, фломастери; набір «товарів» для другої частини гри (враховуючи кількість гравців, можливості групи), цифри-цінники.

ОрганЬаційні моменти.

Заняття-гра складається з двох взаємопов'язаних частин: перша — заробляння грошей власним розумом, а друга — розподіл заробленого на інтелектуальні потреби. Для проведення гри потрібні заготовлені за­питання та фішки-гроші. За основну відповідь дитина може отримувати три фішки, за кожну додаткову —- одну. Правило — не повторювати відповіді, висловлювати свою думку — виходить з головного дидак­тичного принципу організації гри — припустимість багатоваріантних рішень. Приймається та сплачується тільки поширена, а не однослівна відповідь. Картки Із запитаннями можуть бути складені у конверти, заховані у скриньку, розкладені на столі, дошці тощо (всі варіанти можливі). Краще, якщо діти сидять обличчям один до одного — доб­ре чути, можна доповнити відповідь, дивитися в очі тому, кого хочеш переконати, вчитися культурі бесіди. Для активізації інтелектуально-мовленнєвої діяльності вихователь обмірковує різні варіанти ситуації, яку аналізують.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Перша частина заняття інтелектуальна гра

Вихователь пропонує дітям зайняти місця за столом та пояснює правила гри:

— не починати відповідь раніше, ніж поставлено запитання;

  • якщо хочеш сказати, покажи це загальним знаком;

  • не повторювати чужу думку;

101

Конспекти занять

Сценарій інтелектуального заняття

- не перебивати іншого мовця, не викрикувати з місця. Починати гру можна, скориставшись будь-яким способом вибору

запитання (колесо, лічилка, стрілка тощо).

  • Чим можна скористатися, щоб забити цвях у дошку? Якщо ти вдо­ ма? Якщо на прогулянці в лісі? Якщо на березі річки або моря? Якщо це малесенький цвяшок; величезний цвях? Чи будуть розрізнятися засоби? (Варіанти відповідей можна зобразити на малюнку.)

  • Що тобі допомагає вибрати ляльку для гри, що ти враховуєш? Коли тобі легше вибрати ляльку для гри, якщо в тебе їх тільки дві чи цілих п'ять? Чому, поясни?

—Легше зробити воду холодною чи гарячою? Назви кілька способів зробити воду холодною? Які способи найшвидші? Чому? Якими для цього можна скористатися предметами?

- Уявіть собі багатоповерховий будинок. Як можна дістатися верхнього поверху? Що дає змогу ліфту пересуватися з нижнього до верхнього поверху? Чи можна перебратися за допомогою ліфта з однієї сторони будинку на другий, тобто вздовж поверху?

  • Якими речами ти не можеш скористатися, якщо вимкнути світло? Для чого можуть бути корисними електричні речі, якщо ні до чого їх підключити? Уяви, наприклад, як на безлюдному острові можна при­ стосувати холодильник чи пральну машинку? Поміркуй, якими речами ти б міг замінити електричні прилади.

  • Як ти гадаєш, коли білок яйця більший, коли яйце варене чи сире? Чи змінюється розмір жовтка? Як ти думаєш, це можна перевірити за допомогою експерименту? Що можна запропонувати? Що відбудеться з білком та жовтком, коли яйце покласти в окріп?

  • Коли легше користуватися ложкою, коли тримаєш ЇЇ однією ру­ кою чи двома? Для яких цілей можна застосовувати ложку? Визначіть, як розрізняються ложки за розміром? Для яких цілей яка за розміром ложка зручніша? Назви кілька випадків, коли ложку зручніше тримати двома руками. Які б досліди ти запропонував провести своїм друзям, щоб довести свою правоту.

- Чи може муха йти по стелі знизу вгору або навпаки? Кому це зручніше робити: коту чи мусі? Поясни, чому.

Друга частина гри-заняття«Вибір»

Після першої частини вихователь пропонує дітям порахувати, хто скільки грошей заробив, пропонує вирішити, як можна використати гроші —- кожен витрачатиме гроші сам, скільки заробив, чи всі разом і для всіх.

102

Може бути три варіанти розвитку подій: 1) діти залишають за со­бою право витрачати гроші. Тоді можна запропонувати їм запросити в порадники до себе дітей, які не отримали грошей взагалі; 2) діти ви­рішують об'єднати гроші і витратити їх разом, для всіх, обговорюючи доцільність кожної покупки; 3) діти відмовляються від вибору покупки і доручають вихователю потратити гроші.

У будь-якому разі вихователь спонукає дітей зробити вибір само­стійно, почати обговорення, вибір покупки. Дорослий за допомогою запитань спрямовує дії дітей, допомагає визначити доцільність по­купки, порахувати кошти, якщо потрібно, пропонує об'єднати кошти для спільної покупки.

На дошці або столі, поличці розміщують товар (картки із зо­браженням; просто речі; книжки; картки із словами). На кожному предметі — ціна. Загальну кількість зароблених грошей визначати не обов'язково. Вирішивши зробити покупку, діти просто підраховують чи вистачає в них грошей, якщо ні, пропонують об'єднати кошти для спільної покупки. Або роблять по-іншому. Гра триває доти, доки весь товар не буде продано.

Методичний коментар

Під час гри діти вправляються в усній лічбі, закріплюють зна­ння цифр, складу чисел, вчаться доводити, міркувати. Спільні дії допомагають дітям навчитися радитися, переконувати, запрошувати, пропонувати, поступатися, міркувати, аргументувати, робити вибір і відповідати за нього, сперечатися, застосовуючи соціальне прийняті способи переконання.

Покупки можуть бути тематичними, наприклад, література для дітей, іграшки, побутові речі та прилади. Можна зупинитися на продуктах. Ллє тоді варто запропонувати дітям вибрати продукти з конкретною метою— для відпочинку в лісі, святкування дня народження, хворої бабусі.

Музей осені

МУЗЕЙ ОСЕНІ (узагальнювальні заняття інтегрованого типу на літературно-мовному матеріалі)

Вихователі проводять величезну роботу з формування уявлень про сезонні явища екскурсії, художнє читання, розглядання картин, малювання, пізнавальні бесіди, спостереження тощо. Проте нерідко завершальні, узагальнювальні бесіди мають переважно репродуктивний характер: запитую-відповідайте. На нашу думку, на цих заняттях важливо не лише систематизувати, узагальнити знання дітей про сезонні зміни в природі, а й зберегти, підтримати в них відчуття, пов'язані зі сприйманням, милуванням красою природи. І ще одне. Упевнені, що такі бесіди будуть кориснішими, якщо вихователь ви­користає не урочний тип їх організації, а спільно з дітьми реалізує творчий проект, у процесі виконання якого діти максимально активно засвоюватимуть навчальну інформацію. Пропонуємо провести серію узагальнювальних занять, результатом яких стане створення разом з дітьми Музею осені-збереження всього, що нагадуватиме нам про цю чудову пору року.

— Діти, ви замислювалися над тим, чому восени так часто йдуть дощі, чому плаче Осінь? Коли я запитала в Осені, вона нам пояснила, що жалкує за тим, що час дуже швидко минає, скоро і зовсім скін­читься осіння пора та почнеться холодна зима, а від Осені й сліду не залишиться, ніщо про неї не нагадуватиме. Справді, шкода, що кожного дня на деревах стає дедалі менше листя, квіти жухнуть, комахи заси­нають, ховаються в щілини, а птахи відлітають у вирій. Зрозуміло, за чим сумує Осінь.

- І тоді, любі друзі, я вирішила вам запропонувати одну цікаву ідею. Але спочатку скажіть, чи були ви коли-небудь в музеї? Що ви там бачили? Як ви зрозуміли, для чого існує музей? Так, в музеї зберігають та показують різні дивовижні речі, твори мистецтва, потрібні, щоб люди милувалися ними. Давайте з вами створимо Музей Осені, щоб зберегти в ньому все, що нагадуватиме нам про цю дивовижну пору

104

року. У музеї всі цікавинки виставляють у різних залах. Давайте, ми теж створимо кілька зал — художню, загадкову і навіть казкову. Згодні? Тоді —за роботу!

Для оформлення «музейної зали» можна відвести будь-який куточок кімнати, наприклад, підвіконня. Наш творчий проект «Музей Осені» складно обмежити тільки стандартними заняттями, робота триває протягом дня і навіть кількох. Послідовність спільних дій може бути такою: обговорення змісту на організованих заняттях-бесідах — роз­поділ доручень (хто що робитиме) — виконання (спільні практичні дії) — оформлення (під керівництвом дорослого загального вигляду виставки) — коментування (діти розповідають про створене батькам, іншим дорослим, обмінюються враженнями).

Портрет пейзаж натюрморт (художня зала)

Ви правильно визначили: музей — це колекція творів мистецтва, які ретельно збирають, зберігають та показують людям для краси. У нашому музеї теж буде багато краси, адже осінь — одна з наичарівніших пір року. У художній залі музею містяться твори живопису. Пригадайте, що зображують на портреті; пейзажі; натюрморті. Так, портрет — це зо­браження якоїсь особи. Ви вже здогадалися, хто головні персони Осені? Хто восени з'являється частіше? Дощ, вітер, хмари, їхні портрети ми і намалюємо для нашого музею.

— Щоб уявити, а потім намалювати кольоровий портрет осіннього вітру та дошу, послухайте спочатку поетичний.

Катерина Перелісна

Вітер плаче, вітер віє

Дощ осінній дрібно сіє.

Жовкне листя, в'януть квіти,

Скрізь калюжі поналито.

Сумно вітер виє.

Гілочки лама.

Плачуть хмари сиві —

Сонечка нема,

  • Що спільного ви помітили в усіх цих віршах? Так, сумний настрій.

  • Як ви зрозуміли, осінній дощ іде часто, рясно? Що про це свід­ чить? І калюжі, і пожухле листя, і почорнілі дерева. Якого кольору фарби візьмете — яскраві, блискучі, світлі чи сірі, холодні, по хмурі?

  • Пригадайте, якими словами говориться у віршах про дощ, що він робить? Дрібно сіє, калюжі наливає, хмари плачуть. Розкажіть, як би ви це намалювали.

105

Конспекти занять

Музей осені

Послухайте вірша про дощик та скажіть, у ньому розповідається про літній дощик чи про осінній?

Г.Тарасенко Як люблю я танцювати, Дріботіти і скакати, Молоточком наче б'ю, Із цеберця наче ллю.

— Як ви здогадалися, що літній? Цей дощик сумний чи веселий? Доберіть інші слова, щоб сказати про такий дощик.

Намалюйте на одній половинці аркуша дощик, що танцює, а на другій — осінній дощик, який дрібно сіє мокроту.

— Давайте складемо портрет осіннього дощу за допомогою слів. Який він? (Важкий, сумний, похмурий, густий, рясний, тривалий.) Дощ неможливий без хмар, важких, дощових, суворих. Не забудьмо і про них.

~ Осінній вітер теж не схожий на літній вітер-пустунець. При­гадайте, яким ви запам'ятали літній вітерець? Тепленький, приємний, легкий, ніжний. Саме тому, літній вітерець ви малюватимете світлими кольорами.

— Осінній вітер зовсім не такий. Послухайте його поетичний пор­ трет, що він сам про себе розповідає.

Г.Тарасенко

І ношусь я, і літаю, топчу луки і поля.

Жовті трави пригинаю, лист зриваю із гілля

То скирти, стоги розношу, то у сурми загуду,

То в безсиллі заголошу і до лану припаду...

- Як, на вашу думку, яким голосом розповідає про себе осінній вітер. Давайте пограємо. Ставайте по кімнаті вільно. Хтось, кого ми виберемо, буде осіннім вітром. А решта буде різними деревами, квіт­ками, хмарками, травою. ВІтер дмухатиме на все, що на землі. А ви не тільки розкажіть, що з вами відбувається, а ще й за допомогою рухів, жестів, міміки покажіть, що відчуває осіння природа.

— Доберіть слова, щоб сказати про осінній вітер, який він. Розкажіть що вітер робить у садках; у полі; на вулицях.

Можна запропонувати дітям створити портрети трьох осінніх місяців: вересня, жовтня, листопада. Ознайомлення з приспів 'ями, їх заучування допоможе дітям краще усвідомити їхні особливості; «Як вересніс, то й дощик сіє», «Жовтень горить, листям землю золотить», «Листопад зимі ворота відчиняє»,

106

Осінній портрет ми з вами, любі друзі, створили. Бачу, що Джмелику він теж сподобався. Добре, якщо в нашому музеї буде також і осінній натюрморт. Натюрморт — це зображення різних предметів, речей. В осінньому — тих речей, що стосуються осінньої природи, погоди. Тож давайте спочатку їх пригадаємо. А щоб легше було це робити, згрупуємо їх до купи.

Цю спільну діяльність можна організувати двома способами. По-перше, розділити дітей на кілька команд, запропонувати кожній команді обрати для себе певну тематичну групу. Потім з купи пред­метних картинок, які вони спочатку розглянуть, назвуть, команди відберуть лише свої. Друга частина спільної діяльності обговорення результату, представленого кожною командою дітей.

Другий спосібкожна команда отримує великий аркуш паперу, олівг;і або фломастери та завдання намалювати на ньому слова певної групи. Спочатку діти обговорюють між собою слова, а потім їх малюють. Якщо діти вміють писати, вони можуть підписати свої малюнки.

Осінній одяг (куртка, плащ, шапка, шарф, перчатки, светр, комбі­незон).

Осіннє взуття (гумові чоботи, черевики, ботинки).

Осінні речі (парасолька, плащ).

Осінні овочі (капуста, картопля, морква, буряк, цибуля).

Осінні фрукти (яблука, груші, сливи, кавуни).

Осінні явища (дощ, туман, холод, хмари, листопад).

— А тепер спробуймо створити словесний осінній натюрморт. На­приклад, на моєму натюрморті куртка, гумові чобітки, тепла шапочка та парасолька — це осіннє вбрання для дівчинки. Я б назвала його теплий або дівочий. Спробуйте створити лісовий осінній натюрморт; садовий; овочевий; прогулянковий; святковий; смачний натюрморт; а також щедрий, сумний; запасливий; яскравий тощо. Поміркуйте, з яких елементів ви його будете складатимете.

Можна запропонувати після цієї лексичної вправи намалювати свій натюрморт та підписати його. Дехто з дітей, можливо, самостійно не зможе виконати завдання. Щоб допомогти дитині об 'єднати кілька предметів тематично, дорослий може включити її до розгорнутого міркування, наприклад:« Ти хочеш скласти прогулянковий натюрморт ? Давай поміркуємо. Яка погода трапляється частіше восени? То що ж треба для прогулянки в осінній день, скажімо в парку? Якщо про­гулюватиметься дівчинка, як ти гадаєш, що у неї може бути в руках? (букет осіннього листя, парасолька, тепла шапочка)».

107

Конспекти занять

Музей осені

Осінній пейзаж теж нам хотілося б залишити в нашому музеї. Перш ніж ви, наші любі друзі, почнете малювати, я запропонувала б вам відтворити його у своїй уяві. Краще скористатися для цього сло­вом, тобто розповісти, як і що ви збиралися малювати. А ще уявити красиву картину осінньої природи допоможе лірична поезія Катерини Перелісної. Спробуйте передати кольорами тривогу берізки, холодний вітряний день.

Ой, шумить холодний вітер.

А берізка гілочками Аж гуде.

Жовте листячко тріпоче коси

Де-не-де.

—Другий вірш поетеси зовсім інший за настроєм—лагідно-ніжнии. Пейзаж, на нашу думку, теж повинен бути повільним, спокійним. Золота осінь

Де не глянь, навколо —

Килим кольористий,

Віти напівголі,

Небо синє чисте.

Метушні немає,

Тиша й прохолода.

Осінь золотая

Тихо-нІжно ходить.

- Можливо, дітлахи, у вас уже є осінні пейзажі, які ви раніше малювали або знайшли в журналах? Тоді залишається вибрати з них найкращий і пояснити всім, чому саме цей пейзаж заслуговує бути експонатом у музеї.

— Огляньте нашу художню залу. Тепер тут є осінній портрет, на­ тюрморт, пейзаж. Така краса! Отже, Осінь може не сумувати, що нічого не залишиться на згадку.

«Де ти, Осінь, заховалась у казках?» (казкова зала)

У нашому музеї Осінь залишиться не тільки в малюнках, віршах, розповідях. Якщо уважно придивитися, можна переконатися, шо вона заховалась у наших улюблених казках. Треба тільки її там розшукати. Давайте разом спробуємо. Пригадайте казку та, можливо, у згадці про врожай, погоду, осінні природні явища ви і знайдете осінь.

1. Казка Івана Франка «Ріпка», Пам'ятаєте, як починається казка? Ріпка виросла велика : «Зразу така, як мишка, а потім, як буряк, потім, як кулак, потім, як два, а наприкінці стала така, як дідова голова». Чим були зайняті герої казки, що вони робили? Коли це буває? Тепер здо-

108

гадалися, де Осінь заховалася? (врожай ріпи збирають восени)

2. Українська народна казка «Івасик Телесик». Пригадайте, в яку біду потрапив Івасик. Так, до відьми в полон. Перехитрив Івасик від- ьмову дочку Оленку, сховався на яворі. Ось послухайте, я вам зараз нагадаю, як це було.

«Побачила відьма хлопчика та почала явора гризти; гризе, гризе та зубами клацає. Бачить Івасик, що непереливки, аж тут дивиться летять гуси. Він до них:

— Гуси, гуси, лебедята. Візьміть мене на крилята Та понесіть до батенька, А в батенька їсти-пити І хороше походити.

А вони кажуть: — Нам ніколи, нехай тебе задні візьмуть. — Так і полетіли».

Діти, здогадались, де Осінь заховалася, про яке осіннє явище зга­дується в цій казці? (птахи летять у теплі краї).

  1. Українська казка «Колосок». Пам'ятаєте півник-трудівник знай­ шов колосок, а потім його обмолотив, а потім відніс зерно до млина та намолов борошна, і нарешті пиріжків напік? Ви теж вважаєте, що це відбувалося наприкінці літа та на початку осені? Отже, виходить, що казка ця також осіння.

  2. Українська казка «Кривенька качечка». Нагадаю вам, як почина­ лася ця казка. «Був собі дід та баба, та не було у них дітей. От вони собі сумують, а далі дід і каже бабі: «Ходімо, бабо в ліс по грибки!» От піш­ ли; бере баба грибки, коли дивиться, у кущику гніздечко, а в гніздечку качечка сидить». Про які осінні дари згадується в цій казці, здогадалися? Назвіть, які осінні грибки могли збирати в лісі дід та баба.

  3. Українська казка «Пан Коцький». Звичайно, ви добре пам'ятаєте історію, як лисичка побралася з котом та назвала його паном Коцьким. Тоді ви леїтда знайдете Осінь в цій казці, якщо пригадаєте, з яких осінніх дарів звірі приготували котові частування.

ЦІКАВІ ЗУСТРІЧІ

З ПЕТРИКОМ П'ЯТОЧКІНИМ

Цей вид занять об'єднаний загальною назвою «Філософія для ді­тей». Ми не маємо наметі щось ускладнювати, мудрувати. Скорішепоказати, як за допомогою гри, полілогу, казки зробити очевидним, до­ступним для розуміння складний, але життєво необхідний матеріал. Зазначимо, що більшість з тих категорій, з якими ми ознайомлюємо дітей, це багатозначні поняття і дуже важливо збагатити зміст заняття обгрунтуванням, опрацюванням кожного значення.