Резултат розрахунків деталі
У першому пункті було розраховано технологічний процес отримання деталі штампуванням з облоєм. У другому пункті приведені розрахунки технологічного процесу штампування цієї ж деталі, але вже без облою.
Згідно отриманим розрахункам визначаємо масу заготовки для обох варіантів штампування заданої деталі. При штампуванні у відкритих штампах маса заготовки складає 9,645 кг, а при безоблойному штампуванні маса заготовки складає 9, 219кг. Економія металу складає 0,426 кг з однієї деталі. При багатосерійному виробництві така різниця металу з однієї деталі забезпечить значну економію металу. Ще одним аргументом на користь технології штампування без облою є якість одержуваної поковки: створюється напружений стан, близький до нерівномірного всебічного стиску, завдяки чому метал деформується при відносно невисоких розтягуючих напругах.
Отож, найбільш ефективним є другий спосіб виготовлення поковки (безоблойне штампування).
Для отримання поковки без облою потрібні спеціальний штамп, схема якого відрізняється від штампу для виготовлення поковок з облоєм. Схема такого штампа зображена на кресленні, що додаються до пояснювальної записки.
РОЗРАХУНОК ДЕТАЛІ ШТАМПУВАННЯМ З ОБЛОЄМ
Визначення вихідних параметрів поковки:
Встановлення точності виготовлення поковки. В нашому випадку точність нормальна клас ІІ.
Визначення групи сталі. Група 1 – сталь з вмістом вуглецю до 0,45% і вмістом легуючих елементів до 2%. В нашому випадку – сталь 3пс.
Розрахунок попередньої маси поковки.
mn = 1,25*4,04 = 5,05 кг
Vо.ф. = мм3 = 2141,53 см3.
m о.ф. = 2141,53*7,8 = 16,7 кг
С = С3.
Призначення напусків на ухили, допусків, припусків на угар та визначення остаточних розмірів поковки.
Таблиця 1.
№ п/п |
Розмір деталі |
Механічна обробка |
Припуск |
Допуск |
Припуск на угар |
Множник |
Остаточний розмір |
1. |
Ø 238,4 |
Rz40 |
3,3 |
|
0,8 |
2 |
|
2. |
Ø 165 |
Rz40 |
3,1 |
|
0,8 |
2 |
|
3. |
Ø 138 |
Rz40 |
3,1 |
|
0,8 |
2 |
|
4. |
Ø 167 |
Rz40 |
3,1 |
|
0,8 |
2 |
|
5. |
Ø 182,4 |
Rz80 |
2,8 |
|
0,8 |
2 |
|
6. |
48 |
Rz80 Rz20 |
2,4 2,9 |
|
0,8 |
1 |
|
7. |
20 |
Rz80 |
2,4 |
|
0,8 |
2 |
|
8. |
15 |
Rz80 |
2,4 |
|
0,8 |
2 |
|
Остаточні розміри
238,4 + 2*(3,3+0,8) = 246,6
165 – 2*(3,1+0,8) = 157,2
138 – 2*(3,1+0,8) = 130,2
167 + 2*(3,1+0,8) = 174,8
182,4 +2*(2,8+0,8) = 189,6
48 + (2,4+0,8) + (2,9+0,8) = 54,9
20 + 2*(2,4+0,8) = 26,4
15 + 2*(2,4+0,8) = 21,4
Призначення напусків на ухили, вибір зовнішньої та внутрішньої лініі роз`єму.
В нашому випадку поковка – кругла в плані. Зовнішню лінію роз`єму вибираємо таким чином, щоб у нижній частині штампа залишався менший обсяг металу. Внутрішню лінію роз`єму вибираємо таким чином, щоб вона не співпадала із зовнішньою.
Після визначення площин лінії роз`єму призначаємо напуски на ухили, величину котрих приймаємо:
Зовнішні 70
Внутрішні 100
Вибір та розрахунок товщини видри під отвір.
Видру обираємо із співвідношення . В нашому випадку дане співвідношення = = 0,35 0,4, отже видра буде виконуватися з розкосом, а її товщина складатиме:
S = 0,45* ;
S = 0,45* = 9 мм;
Smin = 0,65*S = 0,65*9 = 6 мм;
Smax = 1,35*S = 1,35*9 = 12 мм;
Визначення розмірів облою.
Vo = ξ*Sоб.к*Рn
Найбільш поширений тип канавки має наступні розміри:
b – ширина мостику облойної канавки;
b1 – ширина магазину облойної канавки;
ho – товщина облою;
hmax – товщина магазину;
ξ – ступінь заповнення облойної канавки;
Sоб.к – площа облойної канавки;
Рn – периметр поковки по лінії роз`єму.
Р = D = 3,14*250 = 785 мм;
ho = 0,015*Dп = 0,015*250 = 3,75 мм ≈ 4 мм.
Обираємо канавку під номером 7.
ho = 4 мм;
h1 = 6 мм;
Sоб.к = 268 мм2;
ξ = 0,4;
Vo = 0,4*268*785 = 84152 мм3;
Визначення розмірів заготовки.
Після складання остаточного креслення поковки необхідно розрахувати її об`єм.
Для визначення об`єму поковки необхідно розбити елементарні фігури, об`єми котрих легко визначаються.
Vn = V1 +V2 + V3 –V4 – V5
V1 = V2;
V1 = πH(R2 + Rr + r2) = *3,14*13,2*(1252 + 125*123 + 1232) = 637502,78 мм3;
V3 = πH(R2 + Rr + r2) = *3,14*28,5*(1002 + 100*65 + 652) = 618434 мм3;
V4 = πH(R2 + Rr + r2) = *3,14*40*(78,52 + 78,5*65 + 652) = 648710,73 мм3;
V5 = πH(R2 + Rr + r2) = *3,14*5*(642 + 64*65 + 652) = 65400,44 мм3;
Vn = 2*637502,78 + 618434 – 648710,73 – 65400,44 = 1179328,39 мм3;
Після визначення об`єму поковки нам необхідно визначити розмір заготовки:
Vугар = 2% від Vn
Vугар = 0,02*1179328,39 = 23586,57 мм3;
Vзагот = Vугар + Vn + Vo = 23586,57 + 1179328,39 + 84152 = 1287066,96 мм3;
Dз = = = 86,88 мм;
Згідно з сортаментом (Семьонов 1 том, с 76) приймаємо діаметр заготовки 110 мм.
Після визначення діаметру заготовку вираховуємо її довжину:
Vзагот = ;
= = = 136 мм.
Визначення маси падаючих частин молота, та його вибір
DП = 5,6*10-4*σ (1 – 0,0005 )*{3,75(b+ )*(75+0,001 Dп2)+ Dп( + + + )*ln(1+ )}
= 250 мм;
= 11 мм;
h0 = 0,015* = 0,015*250= 3,75 мм;
σ = 14 мПа.
DП = 5,6*10-4*14 (1 – 0,0005 )*{3,75(11+ )*(75+0,001*2502)+ +250( + + )*ln(1+ )} = 2392,64 кг.
Обираємо молот з МПЧ 3150кг.