- •Теми практичних занять Змістовий модуль і. Теорія освіти і навчання (дидактика)
- •Тема 1. Предмет і завдання дидактики - 2 год.
- •Хід заняття:
- •Практичне завдання:
- •Тема 2. Зміст освіти в національній школі - 2 год.
- •Хід заняття:
- •Практичне завдання:
- •Тема 3. Процес навчання, його структура. Види навчання - 4 год.
- •Хід заняття:
- •Практичне завдання:
- •Тема 4. Закономірності та принципи процесу навчання - 2 год.
- •Хід заняття:
- •Практичне завдання:
- •Тема 5. Методи і засоби навчання - 4 год.
- •Хід заняття:
- •Практичне завдання:
- •Тема 6. Формі організації навчання - 2 год.
- •Хід заняття:
- •Практичне завдання:
- •Тема 7. Аналіз і оцінка навчальної діяльності учнів - 2 год.
- •Хід заняття:
- •Практичне завдання:
- •Тема 8. Колоквіум - 2 год.
- •Змістовий модуль іі. Школознавство
- •Тема 9. Наукові основи внутрішкільного управління - 2 год.
- •Хід заняття:
- •Практичне завдання:
- •Тема 10. Методична робота в школі – 2 год.
- •Хід заняття:
- •Практичне завдання:
- •Тема 11. Колоквіум - 2 год.
- •Завдання для самостійної роботи змістовий модуль і. Теорія освіти і навчання (дидактика)
- •Тема 1. Предмет і завдання дидактики – 1 год.
- •Тема 2. Зміст освіти в національній школі – 1 год.
- •Тема 3. Процес навчання, його структура. Види навчання – 2 год.
- •Тема 4. Закономірності та принципи процесу навчання – 2 год.
- •Тема 5. Методи і засоби навчання – 2 год.
- •Тема 6. Формі організації навчання – 2 год.
- •Тема 7. Аналіз і оцінка навчальної діяльності учнів – 2 год.
- •Змістовий модуль іі. Школознавство
- •Тема 9. Наукові основи внутрішкільного управління – 1 год.
- •Тема 10. Методична робота в школі – 1 год.
- •Індивідуальна навчально-дослідна робота
- •Теми творчих робіт (проєктів) з курсу
- •Змістовий модуль і теорія освіти та навчання (дидактика)
- •Змістовий модуль іі школознавство
- •Форма контролю (екзамен) питання до екзамену:
- •Шкала оцінювання екзамену
- •Література
Тема 3. Процес навчання, його структура. Види навчання - 4 год.
Мета: сформувати у студентів розуміння сутності процесу навчання та її методологічної основи; навчити студентів аналізувати рушійні сили навчального процесу; ознайомити із мотивами, функціями, структурою, типами та логікою навчання; розкрити сутність процесу оптимізації та інтенсифікації процесу навчання.
Хід заняття:
-
Сутність навчання. Його методологічна основа.
-
Рушійні сили навчального процесу
-
Функції навчання
-
Логіка навчального процесу
-
Структура процесу учіння
-
Типи навчання
-
Модульне навчання
-
Мотиви навчання
-
Оптимізація процесу навчання
-
Інтенсифікація процесу навчання
Практичне завдання:
-
Ознайомтесь зі змістом Державної національної програми „Освіта” („Україна XXI століття”) і випишіть завдання удосконалення навчального процесу.
-
На основі свого фаху створіть дві ситуації для дії рушійної сили і поясніть психолого-педагогічний механізм її впливу на ефективність навчального процесу.
-
Випишіть важливі міркування з педагогічних праць Я.А. Коменського, К.Д. Ушинського, В.О. Сухомлинського, які стосуються сутності навчання.
Оцінювання:
За відповіді на теоретичні питання та виконання практичного завдання – 2 б.
Тема 4. Закономірності та принципи процесу навчання - 2 год.
Мета: усвідомлення студентами сутності понять „закономірність”, „принцип навчання”, їх взаємозв’язок; сформувати у студентів розуміння сутності принципу науковості, систематичності й послідовності, свідомості, активності та самостійності у навчанні, наочності, ґрунтовності, зв’язку навчання з практичною діяльністю, доступності навчання та врахування індивідуальних особливостей учнів, емоційності навчання.
Хід заняття:
-
Принципи і закономірності навчання.
-
Принцип науковості.
-
Принцип систематичності й послідовності.
-
Принцип свідомості.
-
Принципи активності та самостійності у навчанні.
-
Принцип наочності.
-
Принцип ґрунтовності.
-
Принцип зв’язку навчання з практичною діяльністю.
-
Принцип доступності навчання та врахування індивідуальних особливостей учнів.
-
Принцип емоційності навчання.
Практичне завдання:
-
Випишіть із праць Я.А. Коменського, К.Д. Ушинського міркування про сутність і особливості реалізації вимог певних принципів навчання.
-
Змоделюйте опорну схему взаємозв’язку між закономірностями, принципами і правилами навчання.
-
Проаналізуйте шкільний підручник із „свого” предмета з погляду реалізації в ньому певних принципів навчання: науковості, систематичності й послідовності, ґрунтовності знань
Оцінювання:
За відповіді на теоретичні питання та виконання практичного завдання – 1 б.
Тема 5. Методи і засоби навчання - 4 год.
Мета: усвідомлення студентами сутності понять „методи”, „прийоми”, „засоби” навчання, їх взаємозв’язок; засвоєння студентами різних підходів до класифікації методів навчання та вироблення у них уміння свідомого оптимального вибору методів навчання з урахуванням конкретних умов навчальної діяльності.