Добавил:
viktoriakharzhevska@gmail.com Поблагодарить: 4441114428079998 Monobank Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Lesson 2

.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
04.01.2023
Размер:
1.62 Mб
Скачать

Тема уроку: “Улюблений одяг

Мета уроку: активізація лексичного матеріалу з теми; розвиток навичок аудіювання, говоріння й читання; розвиток комунікаційних здібностей; стимулювання пізнавальної діяльності, мотиваційної сфери школярів.

Хід уроку

1.Організаційний момент.

  • Good morning boys and girls. I’m glad to see you.

How are you today? I’m fine, thanks.

(діалог учителя з учнями).

  • Say “Hello” to each other, ask “How are you today?”

(в парах діти вітають один одного)

  • Look at the blackboard and guess, what is the theme of our lesson for today?

II Активація лексики й усного мовлення.

  1. Активізація лексики теми.

  • Look at the board and name the clothes. Listen and repeat.

Now you turn, please.

(на дошці зображені малюнки з одягом, під кожним малюнком англійське слово.

Учні повторюють види одягу за вчителем, а потім Поєдніють слова з малюнками)

  • Now read the words and match them with the right pictures.

- Take the words from the magic field and put them on the right clothes.

(Учні беруть сховані слова з клумби й поєднують з відповідним одягом)

  1. Розвиток навичок письма.

- And now hang the cloth on a right word. Read the word, please.

(Учні поєднують одяг з відповідними словами на мотузціі - слова читають вголос).

  1. Активізація навичок усного мовлення.

Now look at the board and answer:

What is a boy wearing?

What is a girl wearing?

What are they both wearing?

.

  1. Гра Whos this?

- And now let’s play. I describe one of your classmates and you try to guess.

(Вчитель описує одного з учнів, діти повинні вгадати його. Потім учні роблять те само самостійно, без вчителя)

  1. Розвиток навичок аудіювання.

Listen to the song and fill in the gap in the text of the song.

……, trousers, socks and …….

What are you wearing today?

T-shirt, trousers, ……and shoes

I ‘m wearing …… today.

Sweater, ….., hat, and boots

What are you …… today?

……, scarf, hat and …

I ‘m wearing jacket today.

(T-shirt, trousers, socks and shoes

What are you wearing today?

T-shirt, trousers, socks and shoes

I ‘m wearing dress today.

Sweater, scarf hat and boots

What are you wearing today?

Sweater, scarf hat and boots

I ‘m wearing jacket today.)

Фізкультхвилинка.

- And now let’s have a rest. Listen, sing and do.

I put on my socks,

I put on my shoes,

I put on my shirt,

And my trousers, too.

I put on my jacket,

I put on my hat,

Look! I'm a clown!

And who are you?

іти рухаються та співають))

IV.Гра Find the words

  1. Підсумок уроку.

- What names of clothes do you know? I like your work today. Thank you.

VI.Домашнє завдання.

Соседние файлы в предмете Теория и методика преподавания иностранного языка