ИЗ МПРСЭ
.docxЗадача 1. Заробітна плата в країні складає 156 млрд. Прибуток – 120 млрд. Процент, рента – 10 млрд. амортизаційні відрахування – 28 млрд. непрямі податки –25 млрд. Визначити обсяг ВВП. Як зміниться реальний ВВП, якщо у наступному році ВВП зросте у поточних цінах на 25%, а ціни (дефлятор ВВП) зростуть на 15%.
Розрахуємо рівень номінального ВВП за методом доходів.
ВВПн = w + r + R + P + d + Тк, де w – заробітна плата, r – процент; R – рента; P – прибуток; d – амортизаційні відрахування; Тк – непрямі податки.
ВВПн = 156 + 120 + 10 + 28 + 25 = 339 млрд.
Розрахуємо зміну реального ВВП
Так як ВВП у поточних цінах зросте на 25%, то Трввп = 125% або 1,25.
Так як ціни зростуть на 15%, то Трцін = 115% або 1,15.
Трввпреал = Трввп / Трцін;
Трввпреал = 1,25 / 1,15 = 1,087 або 108,7%. (+8,7%).
Висновок: Отже, номінальний ВВП в країні складає 339 млрд. Наступного року при зростанні номінального ВВП на 25%, а цін на 15%, очікується зростання реального ВВП на 8,7%.
Задача 2. Надані наступні показники економіки країни за 2016 рік. (млрд. грош. один.): валові інвестиції – 80, експорт – 120, споживчі витрати – 360, імпорт – 110, державні закупівлі – 50. У 2017 році номінальний ВВП збільшився на 150 млрд., при цьому ціни (дефлятор ВВП) зросли на 10%. Визначте: обсяг ВВП у 2016 році та темп приросту реального ВВП у 2017 році.
Розрахуємо обсяг ВВП у 2016 році за методом видатків.
ВВП2016 = С + I + G + NX, де С – споживчі витрати; I – валові інвестиції; G – державні закупівлі; NX – чистий експорт.
NX = Х – М, де Х – експорт, М – імпорт.
NX = 120 – 110 = 10.
ВВП2016 = 80 + 360 + 50 + 10 = 500 млрд.
Розрахуємо обсяг ВВП у 2017 році.
ВВП2017 = ВВП2016 + ВВП;
ВВП2017 = 500 + 150 = 650 млрд.
Розрахуємо темп зростання номінального ВВП у 2017 році.
Трввп = ВВП2017 / ВВП2016.
Трввп = 650 / 500 = 1,3 або 130%.
Розрахуємо темп приросту реального ВВП у 2017 році.
Трввпреал = Трввп / Трцен;
Так як ціни у 2017 році збільшился на 10%, то Трцен = 1,1 або 110%.
Трввпреал = 1,3 / 1,1 = 1,182 або 118,2% (+18,2%).
Висновок. Отже, обсяг ВВП у 2016 році склав 500 млрд. При зростанні у 2017 році номінального ВВП на 150 млрд (або на 30%) та зростанні цін на 10%, реальний ВВП збільшиться на 18,2%.
Задача 3. ВВП у 2005 році складав 750 млрд., експортна квота – 25%, імпортна квота - 24%. У 2012 році ВВП збільшився у 2 рази порівняно з 2005, експорт та імпорт – в 3,5 разів. Розрахуйте обсяг експорту, імпорту та зовнішньоторговельного обороту у 2005 році, експортну та імпортну квоту у 2012 році. Оцініть рівень відкритості національної економіки та його зміну за ці роки.
Розрахуємо обсяг експорту (Х) у 2005 році.
Так як експортна квота (ХQ) = 25%, то Х = ВВП*XQ/100;
X2005 = 750 * 25 / 100 = 187,5 млрд.
Розрахуємо обсяг імпорту (M) у 2005 році.
Так як імпортна квота (MQ) = 24%, то М = ВВП * MQ / 100;
M2005 = 750 * 24 / 100 = 180 млрд.
Розрахуємо обсяг зовнішньоторговельного обороту у 2005 році.
ЗТО2005 = Х2005 + М2005;
ЗТО2005 = 187,5 + 180 = 367,5 млрд.
Розрахуємо обсяг ВВП, експорту та імпорту у 2012 році.
ВВП2012 = ВВП2005 * 2;
ВВП2012 = 750 * 2 = 1500 млрд;
Х2012 =Х2005 * 3,5;
Х2012 =187,5 * 3,5 = 656,25 млрд;
М2012 = М2005 * 3,5.
М2012 = 180 * 3,5 = 630 млрд.
Розрахуємо експортну квоту у 2012 році.
ХQ2012 = Х2012 / ВВП2012 * 100;
ХQ2012 = 656,25 / 1500 * 100 = 43,75%;
Розрахуємо імпортну квоту у 2012 році.
МQ2012 = М2012 / ВВП2012 * 100;
МQ2012 = 630 / 1500 * 100 = 42%;
Стан економіки: «відкрита економіка».
Висновок: Розрахунки показують, що у 2005 році обсяг експорту складав 187,5 млрд, обсяг імпорту – 180 млрд, а обсяг зовнішньоторговельного обороту – 367,5 млрд. При цьому, так як експортна квота становила 25%, то економіка країни відносилася до помірковано відкритої економіки. У 2012 році експортна та імпортна квоти становили 43,75% та 42% відповідно. При цьому стан економіки змінився з «помірковано відкритої» до «відкритої», що є вищою групою відкритості економіки.
Задача 4. У 2010 році номінальна середньомісячна зарплата зросла на 7%, у 2011 – на 8%. При цьому роздрібні ціни у 2010 році зменшились на 2%, у 2011 – збільшились на 10%. Визначити: 1) темп зростання роздрібних цін за 2 роки 2) як змінилася реальна зарплата у 2010, 2011 та за 2 роки
Визначаємо темп зростання номінальної зарплати за 2 роки.
У 2010 році номінальна заробітна плата зросла на 7%, отже, Трномин 2010 = 107%. або 1,07.
У 2011 році номінальна зарплата зросла на 8%, отже, Трномин 2011 = 108% або 1,08.
Іном2010-2011 = Іном2010 * Іном2011;
Іном2010-2011 = 1,007 * 1,008 = 1,156 або 115,6%. (+15,6%).
Визначаємо темп зростання роздрібних цін за 2 роки.
У 2010 році роздрібні ціни зменшилися на 2%, отже, Трцін2010 = 98% або 0,98.
У 2011 році роздрібні ціни збільшилися на 10%, отже, Трцін2010 = 110% або 1,10.
Іцін2010-2011 = Іцін2010 * Іцін2011.
Іцін2010-2011 = 0,98*1,10 = 1,078 або 107,8% (+7,8%).
Визначаємо зміну реальної заробітної плати.
Іреал2010 = Іном2010 / Іцін2010;
Іреал2010 = 1,07/0,98 = 1,092 або 109,2% (+9,2%)
Іреал2011 = Іном2011 / Іцін2011;
Іреал2011 = 1,08/1,10 = 0,982 або 98,2% (-1,8%).
Іреал2010-2011 = Іном2010-2011 / Іцін2010-2011;
Іреал2010-2011 = 1,156 / 1,078 = 1,072 або 107,2% (+7,2%).
Висновок: Отже, розрахунки показують, що протягом 2-х років темп зростання номінальної зарплати склав 115,6%, а темп зростання роздрібних цін 107,8%. Реальна заробітна плата у 2010 році підвищилася на 9,2%, у 2011 році зменшилася на 1,8%. Разом за 2 роки реально заробітна плата зросла на 7,2%.
Задача 5. Населення країни – 55 млн. осіб. З них непрацездатні (діти, пенсіонери тощо) – 20 млн. осіб; студенти стаціонару 2 млн, домогосподарки – 2 млн., військовослужбовці – 0,5 млн, ув’язнені - 0,5 млн. Працездатні особи, які не працюють – 3 млн., в т.ч. не шукають роботу – 1 млн. Визначте кількість безробітних за методологією МОТ та рівень безробіття. Розв’язання
Визначаємо кількість економічно активного населення за формулою:
L = Населення країни – Непрацездатні – Студенти стаціонару – Домогосподарки – Військовослужбовці – Ув’язнені – Працездатні, які не шукають роботу.
L = 55 – 20 – 2 – 2 – 0,5 – 0,5 – 1 = 29 млн.осіб.
Визначаємо кількість безробітних за формулою:
F = Працездатні особи, які не працюють – Працездатні, які не працюють та не шукають роботу.
F = 3 – 1 = 2 млн.осіб.
Визначаємо рівень безробіття за формулою:
U = F/L * 100.
U = 2/29*100 = 6,90%.
Висновок: Отже, розрахунки показують, що кількість безробітних згідно методики МОП складає 2 млн.осіб, а рівень безробіття складає 6,90%.